subota, 22. studenoga 2014.

Adiantum capillus veneris - Gospina trava


To je listopadna vrsta, visine oko 30 cm. Rizom je kratak, puzeći. Lisne drške su uspravne, crne, žljebaste i obično čine trećinu ukupne dužine lista. List je trouglastog oblika, sa tamnom drškom, perasto složen, a listići su povijeni, klinastog oblika. Razmnožavaju se sporama koje se rasejavaju vetrom, a biljka stvara i bočne izdanke. Većina listova su fertilni (sporofili).
To je jedna od najviše rasprostranjenih vrsta roda Asplenium, autohtona je u tropskim i umereno toplim područjima, čak i tamo gde su zime nešto hladnije (prosečna minimalna godišnja temperatura oko -7ºC), a ljeta topla. Odgovara im krečnjačka podloga, a uglavnom se mogu naći pored vode.
Najbolje uspeva u polusenci. U supstrat je poželjno dodati malo usitnjenog krečnjaka.

Kultivari
‘Fimbriatum’ (''končast'') - uspravna biljka visine do 45 cm. Sjajne, crne lisne drške čine više od polovine dužine lista. Široke liske su duboko usečene i kovrdžave. Jako je osetljiva na mraz, ali dobro uspeva na neutralnim zemljištima tako da je lakša za gajenje u odnosu na osnovnu vrstu.
‘Imbricatum’ (''preklapajući'') - je kultivar sa svetlozelenim listovima koji se kaskadno preklapaju. Ovaj kultivar se može razmnožavati sporama. Prilikom zalivanja ne kvasiti listove.
‘Scintilla’ (''blistav'') - se ređe gaji. To je zanimljiv i atraktivan nov kultivar, ali je nešto zahtevniji od 'Fimbriatum'. Duboko usečene liske izledaju kao da su iseckane. Ovoj biljci je neophodna konstantna vlaga, ali se listovi ne smeju prskati vodom.

Radi se o lijepoj i nježnoj paprati s fino razgranatim lišćem koja se uzgaja kao sobno cvijeće. U vrtlarijama vrtlar često upotrebljava adijantum u zdjelicama i košarama zasađenim biljem, iz kojih ga se kasnije može izvaditi i zasebno uzgajati.
Ispočetka se vjerlovalo da adijantum treba puno topline. Međutim pokazalo se da naročito u zimi bolje uspijeva, ako ga ne držimo u grijanoj prostoriji. Dovoljna mu je temperatura od 10 stupnjeva pa na više.
Ako je u normalno grijanoj prostoriji bilo bi pogodno ju prskati jednom dnevno jer adijantum voli vlažan zrak. Pomoći će i zdjelica s vodom koju ćemo staviti tik u cvjetnjak te tako biljka ima dovoljno vlage u svom okruženju. Ili još jedna metoda koja se često primjenjuje a isto se zove "zdjelica s vodom"-uzmemo ne suviše plitku zdjelicu koja je veličine cvjetnjaka. Napunimo je vodom te se u nju stavi naopako položeni podložak za cvjetnjak tako da njegovo dno izviruje iz vode. Na gore okrenuto suho dno podloška stavimo cvjetnjak.
Adijantum ne podnosi ni u kojem slučaju jako sunce, pa ga zato treba pravovremeno zaštititi od direktnog sunca. S druge strane traži dosta svjetla. Bez zaštite možemo ga uzgajati na istočnom prozoru. Svakog proljeća ga moramo presaditi u zemlju za cvijeće kojoj smo dodali treseta i odležalog kravskog djubriva.
Razmnažanje je lagano pomoću djeljenja korjenove bale. To je najbolje provesti zajedno s presađivanjem u rano proljeće. Adijantum treba dohranjivati jednaput nedeljno.

Nema komentara:

Objavi komentar